Otwarcie szkoły

1 września 2008 r. miało miejsce szczególne wydarzenie. Nastąpiło otwarcie niby tej samej, ale nowo powstałej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Popowie.

W lutym 2008 r. dotarła wieść o likwidacji kolejnych dwóch klas (II i III). Zdeterminowani mieszkańcy postanowili założyć stowarzyszenie "Rozwój Sołectwa Popowo" liczące obecnie prawie 40 członków. Głównym celem stowarzyszenia miało być prowadzenie szkoły oraz pobudzenie mieszkańców do działania.

Przychylność pana wójta pomogła nam podjąć stosowne działania. Po trzech miesiącach starań otrzymaliśmy rejestr sądowy stowarzyszenia. Był to nasz pierwszy sukces. Rozpoczął sie kolejny etap jakim  było przygotowanie dokumentacji szkoły. Wielkie podziękowania składamy wizytator kuratorium oświaty, pani Urszuli Mućko za wsparcie i okazaną pomoc.

Nastąpiły kolejne oczekiwania na pozytywną decyzję Kuratora Oświaty w Gdańsku. Tę decyzję otrzymaliśmy dopiero 15 sierpnia. Stowarzyszenie przejęło budynek wraz z majątkiem 18 sierpnia. Do rozpoczęcia roku zostało zaledwie 10 dni. Godna podziwu była postawa członków stowarzyszenia oraz kilku niezrzeszonych mieszkańców, którzy natychmiast przystąpili do malowania, sprzątania, koszenia trawników. Prace trwały od rana do późnych godzin wieczornych.

Nadszedł ważny dla nas dzień - 1 września. Najpierw odbyła się uroczysta msza św., a następnie ksiądz Sławomir Kozioł, wójt gminy Grzegorz Palasz oraz dyrektor szkoły Renata Hopa dokonali uroczystego przecięcia wstęgi nowo powołanej szkoły.