Święto Niepodległości

Utworzono: 13-11-2021

„BO MY NIE BŁAGAMY O WOLNOŚĆ, MY O NIĄ WALCZYMY”
(Gen. Witold Urbanowicz/Dowódca Dywizjonu 303)

10 Listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po odśpiewaniu Hymnu narodowego, wysłuchaliśmy recytacji wierszy 11 Listopada (Ludwika Wiszniewskiego) i Moja piosenka (Cypriana Kamila Norwida), następnie uczniowie zaprezentowali scenkę ukazującą sytuację zagarnięcia ziem Polski przez zaborców oraz zmagania, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na koniec uczniowie odśpiewali – znaną z programu rozrywkowego o tym samym tytule piosenkę – Kocham Cię Polsko!

Każdego roku jest to dla nas czas zadumy i wspomnienia tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. W tym roku obchodzimy 103 rocznicę tego wydarzenia.
Po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykanowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości